niedziela, 29 czerwca 2014

Legowiska



LEGOWISKO dla Twojego psa.

Wybierając odpowiednie
legowisko dla swojego pupila
należy mieć na względzie:       

rozmiary naszego pupila,
    materiał z którego winno być wykonane,
        kształt
             kolorystykę

                  funkcjonalność.


Przeciętny dorosły pies przesypia około czternastu godzin dziennie. Dodatkowo, kilka godzin drzemie, przeciąga się i ziewając obserwuje leniwie toczące się dookoła życie. Pies w pozycji leżącej spędza większość doby, warto więc zadbać, aby czas ten spędzał możliwie najwygodniej.
Po pierwsze wygoda
Legowisko kupujemy dla naszego psa i to z jego perspektywy dokonywać musimy wyboru. Nawet najpiękniejsze, najlepiej pasujące do wystroju salonu posłanie nie zda rezultatu, jeśli czworonóg odmówi leżenia na nim ze względu na jakieś mankamenty. A tych potrafi być wiele. Przede wszystkim na komfort użytkowania wpływają: odpowiednie wymiary posłania, materiał wierzchni i rodzaj zastosowanego wypełnienia.
Bez względu na to, czy wybierzemy całkowicie płaski materac, posiadający miękkie ścianki czy piankową budę, zasada dotycząca wielkości jest jedna. Pies musi mieć zapewnioną przestrzeń, w której swobodnie zmieści się po całkowitym rozciągnięciu. Nie zawsze leży on zwinięty w kulkę w pozycji embrionalnej i wówczas ograniczona przestrzeń może źle wpłynąć na jego wypoczynek. Właściciel może sam przekonać się o najlepszych wymiarach – wystarczy położyć psa na boku, zmierzyć od łba do ogona i dodać 10 – 15 centymetrów.

 
Dla szczeniaka najlepszym rozwiązaniem jest zakup legowiska w kształcie maty lub koca. Dobrym rozwiązaniem są tzw. pontony. Kupując legowisko dla szczeniaka musimy pamiętać, żeby wielkość posłania była dobrana z należytym dla danej rasy wzrostem. Zabudowane legowiska są absolutnie niefunkcjonalne i nadają się dla starszych psów, których problem rośnięcia już nie dotyczy.
 

Aby prawidłowo dobrać rozmiary legowiska należy wziąć pod uwagę wysokość psa i długość od czubka nosa do ogona - zawsze trzeba uwzględnić kilkanaście dodatkowych centymetrów, gdyż w innym przypadku zwierzę może mieć znacznie skrępowane ruchy.
Pamiętajmy, że psy potrzebują sporej przestrzeni i nader często wnoszą do swojego lokum niezliczoną liczbę zabawek i gadżetów. Jeżeli nie ogranicza nas problem przestrzeni, nie powinniśmy celowo zmniejszać rozmiarów legowiska.



Legowisko dla psa w typie kanapy jest bardzo solidne i wygodne dla psa. Przede wszystkim ogranicza przeciągi i pozwala na zachowanie pewnej intymności. Jest też wspaniałym elementem dekoracyjnym w mieszaniu.

 

Wersją alternatywną dla kanapy jest legowisko w kształcie budy. Nie każdy właściciel może pozwolić sobie na zakup tak dużego legowiska, gdyż zabiera dużo przestrzeni mieszkalnej.
Buda doskonale spełnia jednak wszelkie wymogi zwierzęcia i pozwala mu na zachowanie odrobiny intymności.

Niektóre budy przyjmują nietypowe kształty i przypominają raczej półkole z wyciętym wejściem. Tego typu rozwiązanie sypialniane jest korzystne dla psów ras małych i miniaturek. Warto jednak przeanalizować czy zwierzę będzie miało wystarczający dostęp powietrza, oraz wyściełać środek budy odpowiednią matą, albo kocem.

Materace stanowią odpowiednie rozwiązanie dla osób, które często podróżują i zabierają w wojaże swoje zwierzęta. Materace są zazwyczaj wykonane z materiałów nieprzemakalnych, dzięki czemu możemy ich używać niemalże w każdym miejscu i o każdej porze. Legowiska posiadają również specjalne pokrycie i są łatwo podlegają wszelkim zabiegom czyszczącym.



Legowisko dla psa w kształcie pontonu nie ogranicza przestrzeni życiowej psa i
pozwala na przybranie każdej, możliwej pozycji. Dzięki niskiemu pułapowi zabezpieczeń pies może w dowolny sposób przeciągać się na swoim posłaniu i nic go nie ogranicza. Do większości legowisk dołączana jest poduszka, która stanowi miły akcent- szczególnie, jeśli posłanie przeznaczone jest dla mniejszych psów i szczeniąt.




 Maty nie są regularnym legowiskiem dla czworonogów, a stanowią jedynie dodatek. Możemy je wykorzystać do wyściełania transporterka, klatki, bądź kojca dla psa.

 



Nieco bardziej ekstrawaganccy właściciele mogą zakupić swoim pupilom specjalne mebelki. Meble dla psów są praktycznymi miniaturkami ludzkiego wyposażenia wnętrz.


MATERIAŁ
Materiał, z którego wykonane jest legowisko, powinien być dostosowany do potrzeb zwierzęcia, ale także praktyczny i łatwy w czyszczeniu. Zazwyczaj legowiska psie wykonane są z wytrzymałych tkanin tapicerskich (obiciowych), grubego pluszu, sztruksu, syntetycznej cordury czy eko-skóry. Materiał musi być miękki, przyjemny w dotyku, podatny na psi ruch, ale także trwały i łatwy w utrzymaniu higieny. W żadnym razie nie powinniśmy decydować się na materiały sztuczne, które obcierają skórę psa i szybko ulegają degradacji. Jedynym z najczęściej stosowanych materiałów jest kodura, która fakturą przypomina materiał wykorzystywany do produkcji plecaków, jednakże jej gęstość jest znacznie większa. Kodura jest łatwa w utrzymaniu i bardzo wytrzymała, przez co łóżko może nam posłużyć nawet przez kilka sezonów. Dla mniejszych psów warto wybierać delikatniejsze tkaniny. Ich małe ciałka są zbyt lekkie, by twarde tkaniny tapicerskie odpowiednio układały się pod ich ciężarem. Posłanie większego psiaka  musi być trwalsze, wykonane może zostać z mniej elastycznego lecz wytrzymalszego materiału, odpornego zwłaszcza na pazury.
Nie należy się łudzić, że jedno legowisko wystarczy na całe życie zwierzęcia. Psy nader często gryzą, drą i drapią swoje legowiska, przez co ich żywotność jest znacznie skrócona. Jeżeli pies przejawia znaczne tendencje destrukcyjne, nie warto decydować się na zakup droższych posłań, które bardzo szybko ulegną degradacji.

KOLORYSTYKA
Wybór odpowiedniej kolorystyki posłania wydaje się być sprawą drugorzędną. Niemniej jednak, jeśli głębiej przyjrzymy się sprawie, przekonamy się jak ważny jest wybór odpowiedniej barwy. Psy o włosie jasnym powinny mieć posłanie zachowane w podobnej kolorystyce; podobnie rzecz się ma z psami o ciemniej i gęstej sierści. Pies pozostawia największą ilość włosa właśnie na swoim legowisku - jeżeli jego barwa będzie odpowiadała barwie sierści, zanieczyszczenia nie będą aż tak bardzo widoczne. Kolorowe posłania mogą bardzo rozdrażnić psa. Zwierzęta źle sobie radzą z barwami jaskrawymi niekiedy mogą wywołać u nich zachowania agresywne.

HIGIENA
Wybierać należy przede wszystkim modele, które umożliwiają odświeżanie i to w jak najwyższej temperaturze. O ile posłanie dla mniejszego pupila zmieści się w domowej pralce, nawet w całości, o tyle legowisko dla większego czworonoga musi zostać rozebrane na części. Sierść powinna zostać łatwo usunięta za pomocą odkurzacza, a plamy z błota – wilgotną szmatką.

WYPEŁNIENIE
Do wypełnienia psiego legowiska wykorzystywana jest zazwyczaj gąbka, wkład z włókien syntetycznych bądź styropianowych kulek. Materiały te sprawiają, że posłania są lekkie, trwałe i niepodatne na wysokie temperatury, dzięki czemu można prać je swobodnie w pralce. Legowiska z dolnej półki mają zazwyczaj najtańsze wypełnienie poliestrowe, które już po
Wypełnienie musi być przede wszystkim elastyczne, dopasowywać się do kształtu psa, dobrze izolować zimno bijące od podłogi, zwłaszcza jeśli są to płytki, cegły czy wylewka betonowa. 
Klasą samą dla siebie są polecane przez Psiabuda.com.pl legowiska LILLIBED.
 

LILLIBED stosuje w swoich produktach wyłączne naturalne wypełnienia, to sprawia, że poduszki ​​LILLIBED są antyalergiczne, antybakteryjne, niezwykle wytrzymałe, a także długo zachowują swój kształt i właściwości – są elastyczne, regulują ciepło oraz wilgoć. Powłoka zewnętrzna poduszek i materacy to bioaktywny materiał Trevira, który posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 (ustanowiony w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego na wszystkich poziomach produkcji wyrobu włókienniczego począwszy od wytwarzania przędz aż do produkcji wyrobu gotowego włączając akcesoria takie, jak zamki błyskawiczne i guziki. Tekstylia oznakowane etykietą OEKO-TEX® spełniają wysokie wymagania humanoekologiczne).


JAKOŚĆ
O długiej żywotności posłania świadczy także jakość wykończenia. Szwy muszą być równe, dobrze chwytać materiał, nitki trudne do przerwania, niewystające i niepoplątane, zamki mocne, kryte, dobrze wstawione.
Jeśli zwrócisz uwagę na wymienione elementy i wybierzesz najodpowiedniejsze legowisko dla swojego pupila istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że zazdrościć będziesz swojemu psiakowi królewskiego posłania na miarę największego przyjaciela.


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz