sobota, 3 sierpnia 2013

Obcinanie pazurów u psa.

Pielęgnacja łap i pazurów u psa.

Zaniedbane i zbyt długie pazury mogą spowodować problemy z chodzeniem. Czy można samemu zadbać o prawidłowy wygląd łap naszego psa ?
Obcinanie pazurków także należy do zabiegów pielęgnacyjnych. Psy mające mało ruchu lub biegające po miękkiej trawie zbyt słabo ścierają pazury, które stają się długie i krzywe.

 







Obcinanie pazurów nie musi być bardzo trudne o ile przyzwyczaimy do tego psa odpowiednio wcześnie. 

Potrzebne są do tego specjalne psie cążki.

poleca różne typy obcinaczy do pazurków dla psów.




Pazurki psa są dużo twardsze i grubsze niż ludzi dlatego zwykły obcinacz do paznokci dla ludzi się do tego celu nie nadaje.



Jak to zrobić?
Jeśli pies jest mały posadź go sobie na kolanach tyłem do siebie. Jeśli pies jest większy oprzyj jego przednie łapy o stół lub kanapę, przytul go od tyłu i złap za łapkę w której chcesz obciąć pazurki. Jeśli pies nie czuje się komfortowo w takiej pozycji usiądź obok niego na podłodze. Podczas obcinania należy mówić do psa uspokajającym tonem tak aby wiedział że nic mu nie grozi i wszystko skończy się dobrze.

Jedną ręką chwyć mocno łapkę psa tak aby ci jej nie wyrwał. Jeśli twój pies nie nie jest przyzwyczajony do obcinania pazurków zacznij go najpierw stopniowo przyzwyczajać do dotyku. Głaszcz i jak najczęściej dotykaj mu łapki, baw się jego pazurkami i dotykaj poduszeczek. Z czasem jak już dotyk nie będzie sprawiał mu problemów możesz przejść do obcinania pazurków.

Naciśnij na palec. W ten sposób paznokieć się całkiem wysunie. Będzie można łatwiej ocenić jego długość.
 
Pazur obcina się psom od dołu ku górze. Nigdy nie obcinaj ich od góry w dół. Obcinacz zawsze trzymaj tak aby twoja wewnętrzna część dłoni dotykała poduszeczek łapki psa.


Obcinanie pazurków psu zacznij od ich małego ich przycięcia. To pozwoli ci zobaczyć gdzie jest granica między pazurkiem a tkanką nerwową. Miej na uwadze fakt, że psy, które nie są przyzwyczajone do obcinania pazurów będą się szarpać i zabierać ci łapkę.

Obcinanie pazurków jest zupełnie bezbolesne o ile nie trafisz na nerw. Pamiętaj, że obcina się wyłącznie koniuszek pazurka.

Jeśli twój pies ma białe lub jasne pazury możesz bez problemu zobaczyć gdzie kończy się pazur a zaczyna tkanka nerwowa. To miejsce jest zaróżowione. Jeśli natomiast twój pies ma ciemne pazury możesz rozpoznać że zbliżasz się do nerwu po tym jak środek przycinanego paznokcia robi się coraz ciemniejszy.

Jeżeli niechcący utniesz pazur za bardzo, skaleczysz psa. Paznokieć zacznie krwawić. Jeśli krwawienie jest małe naciśnij koniuszek paznokcia i posyp talkiem. Jeśli jest obfite i nie mija po 10 minutach weź psa do weterynarza. Jeśli niechcący zranisz psa istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że pies już nigdy więcej nie pozwoli ci na zabieg obcinania pazurów.


Jeśli obawiasz się że możesz skaleczyć psa kup specjalny diamentowy pilnik - taki jak do tipsów. Spiłowuje się tak jak obcina - tylko koniuszek pazurka. Piłowanie trwa o wiele dłużej ale mamy pewność, że nie zrobimy psu krzywdy.

Nie zapomnij o obcięciu dodatkowego pazura na tylnych łapach (ostrogi, wilcze pazury). Pazury te jak są za długie zaczynają się zawijać i wbijać w ciało. Niektóre psy nie potrzebują przycinania pazurków. Są to psy które żyją na zewnątrz oraz psy które są bardzo aktywne. Pazury same się spiłowują jeśli pies dużo chodzi i biega po betonie i innych twardych nawierzchniach.












Materiał na podstawie prezentacji dr.Marcina Zawadziego z e-lecznica.pl








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz