wtorek, 6 sierpnia 2013

60 st.Celsjusza w zamkniętym samochodzie.

Nie zostawiaj psa w samochodzie podczas upału!


Aż 60 st. Celsjusza- nawet do takiej wysokości może dochodzić temperatura w rozgrzanym samochodzie. Trudno więc wyobrazić sobie, co mogą czuć zwierzęta, które zostały przez bezmyślnych właścicieli zostawione w upale w aucie.
Apelujemy, aby reagować na cierpienie zwierzaków.
Każdego lata w zamkniętych rozgrzanych samochodach ginie wiele zwierząt. Szacuje się, że liczba ta dochodzi nawet do 40 tysięcy! Opiekunowie zostawiają je, chcąc „tylko na chwilę” wyskoczyć na zakupy. Ta „chwila” spędzona w supermarkecie czy centrum handlowym może kosztować zwierzę życie. Pamiętajmy o tym, zanim zostawimy czworonoga bez możliwości ucieczki na powietrze.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że temperatura w nagrzanym na słońcu aucie to 50-60 stopni Celsjusza! Psy posiadają gruczoły potowe jedynie na poduszkach łap, te jednak nie wystarczą, by schłodzić cały ich organizm (dlatego pomagają sobie ziajaniem). Żeby spróbować zrozumieć, jak czuje się zamknięty w rozgrzanym aucie pies, wyobraźmy sobie, że siedzimy w saunie ubrani w puchową kurtkę lub futro...

Czym może grozić zostawienie psa w zaparkowanym w pełnym słońcu pojeździe? Odwodnieniem, przegrzaniem, udarem słonecznym, a w najgorszym wypadku uduszeniem. I wcale nie potrzeba do tego dużo czasu, nierzadko wystarczy kilkanaście minut, by pies zaczął odczuwać działanie wysokiej temperatury.
 

 
Wiele osób wybierając się na zakupy i nie chcąc zabierać ze sobą zwierzaka, decyduje się na zostawienie go w samochodzie. Jednak, żeby pies miał czym oddychać, zostawia uchylone okno. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Nie dość, że zostawienie otwartej szyby na nic się zdaje, to jeszcze może zaszkodzić! W rozgrzanym, stojącym pojeździe nie ma cyrkulacji powietrza, więc zwierzak nie ma czym oddychać, a spragniony świeżego powietrza będzie pchał pysk w szczelinę, którą mu zostawiliśmy.


Apelujemy więc, aby nie być bezmyślnym i nie skazywać zwierzaków na tak okrutne cierpienia. Nie pozostawajmy także obojętni na takie zachowania. Jeśli widzimy wycieńczonego psa, zamkniętego w samochodzie na parkingu, zareagujmy.
 

Zadzwońmy pod 112 i uratujmy zwierzakowi życie. Pozostawienie psa w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą o ochronie praw zwierząt grozi nawet do 2 lat więzienia.
Pamiętajmy też o tym, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz