niedziela, 4 sierpnia 2013

Podróż z pupilem.

Pies i kot jedzie na wczasy.

W okresie urlopowym stajemy przed trudnym dylematem – co począć z naszym pieszczochem w trakcie naszej nieobecność? 
Część z nas decyduje się na opiekę zastępczą w postaci przyjaciół, rodziny bądź hotelu dla zwierząt. Jednak coraz więcej ośrodków wypoczynkowych akceptuje zwierzęta, co daje nam szansę na zabranie ze sobą  również zwierzaka. 

Decydując się na wyprawę z naszym podopiecznym musimy zdawać sobie jednak sprawę, że naszego futrzaka należy odpowiednio przygotować do podróży, a w czasie jej trwania zapewnić mu maksymalny komfort.

Jak przygotować zwierzę na podróż?
Pamiętajmy, że zabierając zwierzaka w zupełnie nowe miejsce, musimy zabezpieczyć go przed ewentualnymi zagrożeniami, czyli chorobami zakaźnymi oraz pasożytami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.  Przede wszystkim należy zwierzę odrobaczyć oraz zadbać o profilaktykę przeciwpchelną i  przeciwkleszczową. Szczególnie te ostatnie stanowią istotne zagrożenie dla naszych milusińskich, ponieważ przenoszą szereg chorób zagrażających zdrowiu i życiu zwierzęcia jak np. babeszjoza zwana także piroplazmozą, erlichioza, anaplazmoza czy borelioza.

Obecnie na rynku obecny jest cały szereg preparatów  zabezpieczających zarówno w postaci kropli spot on, czy obroży, więc na pewno uda się dobrać  odpowiedni środek, jednak zakupując preparat warto uwzględnić miejsce, w którym będziemy odpoczywać.  Związane jest to przede wszystkim z ilością kleszy występujących w danym regionie oraz częstotliwością zachorowań na choroby odkleszczowe.

Przed wyjazdem należy również zadbać o odpowiednie zabezpieczenie zwierzaka przed chorobami zakaźnymi w tym również wściekliznę. Pamiętajmy, że odporność poszczepienna pozwala na szybką reakcję organizmu w sytuacji kontaktu z patogenem (czynnikiem wywołującym chorobę) i w wielu przypadkach zapobiega rozwojowi choroby. Należy uwzględnić ten czynnik zwłaszcza w czasie podróży, gdy zmieniamy środowisko życia naszego pupila, a tym samym narażamy go na pewnego rodzaju stres, który niestety sprzyja rozwojowi chorób. W miejscach gdzie spędzamy urlop znajdują się również inne zwierzęta, o nieznanym statusie zdrowotnym, które mogą być źródłem zakażenia dla naszych podopiecznych. Nie zapominajmy przede wszystkim o wściekliźnie, która stanowi zagrożenie również dla ludzi, a ponadto zarówno w kraju, jak i za granicą istnieje obowiązek szczepienia na tą jednostkę chorobową, konieczne więc jest aktualne szczepienie. Wyjeżdżając za granicę nie zapominajmy o zidentyfikowaniu zwierzęcia za pomocą mikroczipu oraz paszporcie dla zwierzęcia.

Pamiętajmy również o odrobaczeniu zwierzaka.

Jeśli nasze zwierzę choruje na chorobę lokomocyjną, przed samym wyjazdem należałoby zastosować środki przeciwwymiotne, które otrzymacie w każdym gabinecie weterynaryjnym. Obecnie dostępne są preparaty, które niwelują nudności i wymioty, a nie usypiają zwierzęcia, jednak podanie każdego preparatu najlepiej jest uzgodnić z lekarzem weterynarii.
 


Jak zadbać o psa w trakcie podróży?
 W czasie podróży należy zadbać o jak największy komfort dla naszego zwierzaka. Konieczne jest zapewnienie przestrzeni optymalnej pod względem powierzchni i bezpieczeństwa. Koty najlepiej przewozić jest w transporterach dopasowanych rozmiarem do gabarytów kociaka. Psa możemy zabezpieczyć w taki sam sposób, lub wygospodarować dla niego miejsce w bagażniku, bądź na siedzeniu samochodowym, jednak przy takim sposobie przewożenia konieczne są pasy dla psa.  





Możliwość zakupu w naszym sklepie - psiabuda.com.pl 


Nie możemy zapomnieć, iż podróż dla zwierzęcia jest dużo bardziej męcząca niż dla człowieka, dlatego należy organizować pupilom częste przystanki podczas jazdy min. co 1-2 godzin, aby mogły przespacerować się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Na postoje należy wybierać miejsca zacienione, spokojne i najlepiej mało wybierane przez in. podróżujących. W miejscach tych konieczne jest utrzymywanie zwierząt na smyczy – zarówno psa jak i kota, aby spłoszone lub zaciekawione nie oddaliło się od właściciela. Postoje są również czasem, kiedy milusińscy mogą w spokoju zjeść karmę lub uzupełnić płyny, bądź pobawić się z właścicielem.

Psia/kocia torba podróżna!

Karma - zaakceptowana i spożywana na co dzień,
Odpowiednia ilość wody,
Miski i poidełka dla zwierząt,
Legowisko/kocyk – używane w domu,
Zabawki,
Przysmaki – jeśli zwierzak dostaje takie w domu,
Smycze i uprzęże,


W przypadku kota.
 


osobista kuweta (zaakceptowana przez kota)
żwirek stosowany na co dzień,
woreczki na odchody,

Paszport/książeczka zdrowia – aktualne szczepienia, odrobaczenie, zabezpieczenie na pchły i kleszcze.


Po powrocie

 Dajmy zwierzakowi czas na ponowne poznanie mieszkania/domu. Po 2-3 dniach po powrocie należy zwierzę odrobaczyć. Nic nie szkodzi, że był odrobaczany przed wyjazdem. Podanie preparatów po powrocie ma na celu eliminacje  pasożytów, które mógł przywieźć ze sobą z podróży. Jeśli wróciliście z krajów śródziemnomorskich zróbcie to koniecznie, ponieważ w rejonie tym występują pasożyty niespotykane w naszym klimacie, a bardzo niebezpieczne dla zwierzaka np. Dirofilaria immitis (dobór preparatu pozostawcie swojemu lekarzowi weterynarii).

Na podstawie e-lecznica.pl

 Życzę udanej podróży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz